Spośród wielu zmian, jakie nastąpią w przepisach o postępowaniach sądowych w połowie tego roku, jedną z najważniejszych jest wprowadzenie nowych zasad postępowania dla spraw pomiędzy przedsiębiorcami a konsumentami. Zgodnie z nowymi regulacjami sprawy takie będą się toczyły
w ramach nowo wprowadzonego postępowania odrębnego. To postępowanie odrębne właściwe będzie zarówno do spraw, w których konsument występuje z pozwem, jak i do tych, w których to konsument jest pozywany przez przedsiębiorcę.
Postępowanie w sprawach z udziałem konsumentów będzie charakteryzowało się trzema zasadniczymi odrębnościami w stosunku do zasad ogólnych. Odrębności te będą następujące:
- Konsument będzie mógł pozwać przedsiębiorcę także przed sądem właściwym dla miejsca, w którym zamieszkuje. Nie będzie to jednak dotyczyć sytuacji, gdy inne przepisy przewidują dla danej sprawy właściwość wyłączną.
- Przedsiębiorca będzie zobowiązany do powołania wszelkich twierdzeń i dowodów już
w pozwie, a gdy występować będzie po stronie pozwanej – w podpowiedzi na pozew. Twierdzenia i dowody powołane później podlegać będą pominięciu. Przedsiębiorca będzie mógł zgłaszać dalsze twierdzenia i dowody na późniejszym etapie postępowania, ale tylko wtedy, gdy możliwość lub potrzeba zgłoszenia takich twierdzeń i dowodów pojawi się dopiero później i tylko w ciągu 14 dni od pojawienia się takiej możliwości lub potrzeby.
- Zaniechanie przez przedsiębiorcę podjęcia próby ugodowego rozstrzygnięcia sporu, uchylenie się od udziału w takiej próbie, jak również uczestniczenie w niej w złej wierze może skutkować nałożeniem na przedsiębiorcę obowiązku poniesienia całości kosztów postępowania, a nawet ich podwójnej wysokości, i to także przy korzystnym dla przedsiębiorcy wyroku.
Przepisy o postępowaniu odrębnym w sprawach z udziałem konsumentów wejdą w życie
1 lipca 2023 r. i będą miały zastosowanie nie tylko do postępowań wszczętych po tym dniu, lecz także do tych trwających w tej dacie. Przedsiębiorcy powinni wykorzystać czas pozostały do wejścia nowych regulacji w życie, tak aby móc reagować na wydarzenia zachodzące w toku postępowania poprzez zgłoszenie twierdzeń i dowodów w ustawowym terminie oraz aby, w razie potrzeby, wykazać podjęcie próby polubownego załatwienia sprawy lub sam udział w takiej próbie.